Zdravím vás

Vitaj na tomto blogu

4. 12. 2007

„Veď nerobím dobro, ktoré chcem, ale robím zlo, ktoré nechcem.“

Veď nerobím dobro, ktoré chcem, ale robím zlo, ktoré nechcem.“

Rim 7,19



1. Aktivity na úvod:

Na začiatok si pustíme pieseň od Elánu: Moje telo si so mnou robí čo chce (moje_telo.mp3)


Následne vyzveme členov stretka nech sa uvolnia, pohodlne si sadnú a zatvoria oči.

Možné aktivity na úvod pre ukážku ako pracujú naše podvedomé myšlianky v nás a ako nami "manipulujú":

  • o predstavení si niečoho pekného a potom to nakresliť – ešte to treba domyslieť.
  • moznost spravenia testu na rychle odpovede testu (napr. o kupe pracieho prasku, nazor na potrat) - Poukázanie na vplyv reklamy a verejnej mienky.
  • obrázok s delfínmi




Tým chceme len poukázať ako pracuje podvedomie a myšlienky v nás.
A teraz otázka na zamyslenie. Čo je pre Boha dôležitejšie? Moje skutky alebo moje myšlienky a túžby? Odpovedz si na to až na konci stretka.

2. Pád pastora a ženy

Príbeh o pastorovi:

Istý pastor sedel oproti autorovi knihy, z ktorej je čerpaný aj námet pre toto stretko, Merlinovi Carothersovi [1](ďalej už len autor) a spolu sa zhovárali. Pastor po celoživotnom úsilí bol vzorným duchovným otcom, Božím služobníkom a taktiež aj manželom. Keď prišiel do kongregácie, zbor mal bez mála 50 členov. Inšpiroval ich natoľko, že sa ich počet zvýšil na dvetisíc a taktiež aj viedol dva úspešné programy rozšírenia zboru. Mal dobrú manželku s ktorou si dobre rozumel a spolu mali 4 deti. S rodinou žili v krásnom dome a každé tri roky menil autá. Deti navštevovali kresťanskú školu. Možno akýsi ideál, ktorý niekto z nás môže mať.

Problémom však je, že pastor sa dostal do veľkej krízy práve po tom, čo sa dostal do situácie, v ktorej stráca všetko to, na čom dlhé roky pracoval a „vlastnými rukami“ nadobudol. Čo závažné sa stalo?

Sekretárka mu dohodla schôdzku. Mal poslúžiť radou najatraktívnejšej dáme v zbore. Bolo jasné, že si je vedomá pozornosti zo strany mužov. Pastor sa vždy považoval za šťastne ženatého a veľmi sa chránil všetkého, čo by len trošku poškodilo povesť „Božieho muža“. Dokonca členovia zboru často o nich hovorili ako o šťastnej rodine.

Problém ženy bol vcelku nezvyčajný. Žila s neustálim pocitom viny kvôli túžbe milovať sa s rôznymi mužmi. Vysvetlila aj, že po jej obrátení bola schopná kontrolovať svoje vášne – až doteraz. Krízový bod v tejto konverzácii nastal, keď mu povedala, že jediné čo chce, je mať telesný vzťah so svojím pastorom. On namiesto toho, aby ju hneď zastavil, sedel a počúval ďalej, ako mu do detailov hovorila všetko, čo by s ním robila. Od pastora to vyžiadalo všetku silu, ktorú mohol zozbierať, aby ženu vyprevadil zo svojej pracovne.

Niekoľko týždňov nevedel myslieť na nič iné, iba na ňu a neustále si hovoril, že ak nabudúce bude mať prísť, tak bude pri ňom sedieť aj jeho manželka. Ale ona prišla bez dohody a sekretárka ju uviedla do jeho kancelárie. Tu ešte podrobnejšie hovorila o veciach, ktoré s ním chcela robiť. Nakoniec použila zbraň. Ktorá mätie väčšinu mužov – plač. Podišiel k nej aby ju utešil. Ona vstala a objala ho. Od tej chvíle sa celá situácia vymkla z pod kontroly. Následkom toho žena otehotnela a od pastora žiada rozvod so zákonitou manželkou a sobáš s ňou.

Čím to je, že sa pastor aj napriek šťastnému životu rozhodol tak ako sa rozhodol? Ako dokázal diabol presvedčiť pastora k tomu, aby také niečo spravil?

Príbeh o žene:

Istá atraktívna a úspešná žena žila v rodine, ktorá sa takmer blížila k ideálu. Jej manžel sa staral o auto, kupoval jej nové šaty, deti boli zdravé a navštevovali dobré školy. Predsa nebola šťastná, kvôli tomu, že jej manžel vôbec neprejavoval lásku.

Keď videla iného muža, ktorý sa stará o svoju manželku, ktorá zjavne nejavila žiadne známky vďaky, pomyslela si, že ona mala patriť jemu. Začali sa spolu tajne stretávať. On potom chcel aby sa s manželom rozviedla a vzala si jeho. Vedela že jej muž nebude súhlasiť. Začal ju teda do toho tlačiť. Taktiež vedela, že takto by jej súd deti neprisúdil a tým by ich stratila.

Zdalo sa, že jej problém ma iba jedine riešenie. Skoncuje so životom tak, aby to vyzeralo náhodne, a bude po všetkom.

O niekoľko mesiacov sa Merlin Carothers dozvedel od pastora, že žena umrela po tragickej autonehode.


Možnože príklady ako z večerného filmu, ale bohužiaľ sa takéto a podobné veci stávajú často, dokonca aj u rodín, ktoré majú úprimnú snahu o dobré a zdravé manželstvo. Toto boli príklady z reálneho života, ktoré sa ozaj stali. Každý z nás určite zažil niečo, čo nechcel spraviť, ale nemal silu sa tomu vyhnúť.

Čím to teda je, že nerobíme dobro, ktoré chceme, ale robíme zlo, ktoré nechceme? Ako pôsobí diabol na nás a presviedča nás o svojej pravde? Môžeme sa brániť alebo nemáme šancu? A čo na to hovorí Boh? Naozaj sme bezradní a sme len otrokmi nášho tela a zákonov prírody?

Aké boli dôvody týchto dvoch ľudí, ktoré ich k takýmto situáciám doviedli.

Dôvod ich počínania:

A teraz prichádzame ku koreňu celého ich zmýšľania.

Aký duchovný život viedol pastor? Keď mu Merlin Carothers kládol otázky zistil, že vo svojej oddanosti Bohu je vážny a vytrvalý. Bol taktiež oddaný vyučovaniu svojho ľudu a viedol ho vyhľadávať ovocie Ducha Svätého. Nebol ani nikdy neverný svojej manželke. Bolo to prvýkrát, kedy niečo také urobil. A po chvíľke povedal: „Doteraz som nerobil nič iné, než som normálne uvažoval o iných ženách“.

A je to tu. Po niekoľkých rokoch „len uvažovania“ jeho myšlienky vykvitli do skutku. Je vôbec niečo také možné?

Pastor si bol úplne vedomí biblických varovaní pred cudzoložstvom, ale nevedel nič o tom aký dôraz má klásť na myšlienky. Rástli v ňom ako semienka, ktoré boli zavlažované ďalším fantazírovaním, až nakoniec museli zákonite vzklíčiť, aj napriek tomu, že pastor nikdy neočakával, že bude konať.

Aj tu sa ukazuje význam citátu zo sv. písma: „No ja vám hovorím: Každý, kto na ženu hľadí žiadostivo, už s ňou scudzoložil vo svojom srdci.“ Mt 5,28.


Podobne aj žena, ktorá videla manžela svojej kamarátky ako sa o ňu stará a prejavuje záujem, sa ponorila do sveta virtuálnej reality, kde bolo všetko krásne a ideálne. Hovorievala si, že všetko to bohatstvo a zabezpečenie by hneď vymenila za chápavého a milujúceho manžela. Keď teda nadišla príležitosť aby sa to stalo skutočnosťou, nemusela veľa odolávať. V jej snoch to malo byť niečo krásne, čo sa nemohlo dať porovnať s jej manželom. A aká bola realita? Už sme počuli. „Nešťastná autonehoda“. Práve kvôli tomu, že si uvedomovala, že nikdy nebudú môcť byť spolu tak, aby bolo všetko v najlepšom poriadku a v harmónii s ich deťmi a partnermi.


Na začiatok si je teda veľmi dôležité uvedomiť, že Božie zákony nie sú postavené tak, aby človeka ničili, ale práve naopak, aby ho chránili.

Iba Boh pozná sily, ktoré pracujú proti nám v našich myšlienkach. On nám dal jasne najavo, že tieto sily sú veľmi mocné a veľmi dobre nás poznajú a vedia kde je naše slabé miesto. Preto veľmi veľakrát sa nám zdá, že Boh nám odopiera len samé dobré veci. Ale my však nevidíme pod ten obal, v ktorom je skrytý hriech. Ten často krát zbadáme až keď je neskoro. Aj preto to, čo Boh od nás žiada aby sme sa toho vzdali nie je vlastne naša obeta Bohu, ale Boh nám týmto radí ako sa vyhnúť nešťastiu a nadobudnúť radosť a pokoj.

Lebo nás nečaká zápas s krvou a telom, ale s kniežatstvami a mocnosťami, s vládcami tohoto temného sveta, so zloduchmi v nebeských sférach.“ Ef 6,12


3. Neuveriteľná sila predstavivosti

A teraz si predstav filmové plátno nad svojou hlavou. Teraz si na ňom predstav tie myšlienky, ktoré ti prebehovali po mysli najviac v minulých týždňoch. Hanbil(a) by si sa, keby sa tieto tvoje myšlienky premietali na tomto plátne pre stretko? Čo nosíš vo svojej mysli? Sú tam aj myšlienky na ktoré by Ježiš ani len nepomyslel?

Čo je predstava? Podľa Otvorenej filozofickej encyklopédie Univerzity Komenského, je to psychický obsah, názorný významový útvar, ktorý predo mnou v duchu vystupuje ako predmet môjho myslenia, cítenia, chcenia, mojej obrazotvornej činnosti alebo ako sen či ako prv vnímaný predmet alebo proces vonkajšieho sveta po odpadnutí objektívnej prítomnosti predstavovaného.

A predstavivosť je schopnosť mať predstavy a zámerne nimi disponovať. [2]

Predstavivosť je jeden úžasný Boží dar. Už niekto z vás uvažoval nad veľkou mocou predstavivosti? Jej silu sme si mohli uvedomiť v aktivite na začiatku, kedy v nás dokázala dokonca vyvolať aj určité reakcie pri vyobrazení si konkrétnych vecí a situácií. Architekt si najprv predstaví v hlave celú budovu pokiaľ ju dá na papier. Organizátor letného tábora si predstavuje ako to celé bude vyzerať a podľa toho vie usúdiť, čo tam v jeho pláne ešte chýba alebo čo by mohol vylepšiť aby sa nikomu nič nestalo a aby všetko bolo v poriadku. Je to mocná vec pokiaľ to vieme využívať správne. Ak to však nie je takto, môže to mať veľmi negatívny dopad na náš život, napríklad ako v prípade dvoch odlišných ľudí, ktorých sme si už predstavili.


Čo na to Biblia?

Dajú sa tieto fakty o predstavivosti a našich myšlienkach potvrdiť aj v Biblii a sú ozaj až tak mimoriadne dôležité?

Tu je len niekoľko z množstva odkazov, ktoré nám ponúka Biblia o tom keď ľudia zmýšľali hriešne a následne ako na to reagoval Boh:

  1. Keď Pán videl, že ľudská neresť na zemi je veľká a že všetko zmýšľanie ich srdca je ustavične naklonené na zlé. (Gn 6,5)

A výsledok? Boh zničil svet potopou. Skazené zmýšľanie človeka spôsobilo, že tvárnosť zeme sa zmenila!

  1. Zmýšľanie ľudského srdca je od mladosti zlé.(Gn 8,21)

To sa stalo po tom, čo sa skončila potopa a Noe mohol obnoviť svoj život s rodinou na suchej zemi. Postavil oltár a priniesol obetu. Boh sa potešil, ale potom akoby si vzdychol pri pohľade na neskoršie ľudstvo.

  1. Ďalšia tragédia, ktorá postihla ľudstvo bolo zmätenie jazykov.

Ľudia budovali babylonskú vežu a Boh povedal: Toto je začiatok ich činov a veru neodstúpia od ničoho z toho, čo si ZAUMIENILI urobiť. (Gn 11,7)

Potom Boh povedal: Poďme a pomäťme tam ich jazyk, aby nik nerozumel reči toho druhého! (Gn 11,7). Spravil to preto lebo Ja poznám ich zmýšľanie. (Dt 31,21)

  1. Šestoro vecí nenávidí Pán a sedmoro je preň ohavnosťou. (Prís 6,16) Medzi zoznamom len siedmych vecí je: srdce, ktoré SNUJE zlé zámery. (Prís 6,18)

Postupom dejín stvrdol postoj Boha voči zneužívaniu predstavivosti človekom.

  1. Boh často hovoril skrze prorokov, aby vyjadril svoju nenávisť voči zneužívaniu predstavivosti. Oni vás zavádzajú, vidinu svojho srdca hovoria. Nepríde na vás pohroma. (Jer 23, 16, 17) [3]

Znamená to pre nás, že sa nikdy nemôžem zaoberať hocijakými myšlienkami? Zlý nás veľmi často a účinne mätie: „Ale veď ťa to poteší! Ako ti to môže teda ublížiť. Boh musí byť potom krutý, keď ti to chce odoprieť.“ Telesná myseľ vždy odporuje a bude odporovať pokiaľ sami nezakročíme a budeme voči tomu ľahostajní.

Boh sa pýta: A keď sa kto čo ako dobre skryje, či ho ja nevidím? - hovorí Pán. Nuž či nezaplňujem ja nebesá? - hovorí Pán. (Jer 23, 24)

On určuje kto sa dostane do neba. Nemáme právo si zľahčovať alebo meniť zákony, ktoré nám dal On. On je Stvoriteľ a On riadi tento svet. On vie prečo nám to „prikazuje“.

Možno sa pýtame: „Prečo Boh nenávidí zlé predstavy? Ako môžu niekomu ublížiť naše tajné myšlienky?“ Už len preto, že človek bol stvorený podľa Jeho obrazu a všetko čo nám dal, máme preto, aby sme ho tým za to chválili a oslavovali. Taktiež pri hriešnych predstavách napĺňam svoje sebecké a chlípnické túžby, ktoré sú zamerané na mňa a moje ego. Kto si toto neuvedomuje a robí si čo chce(šak je demokracia), stáva sa otrokom žiadostivosti a tým sa rúti do bludného kruhu, ktorý zmyselnosť ponúka(ale aj iné podporne prostriedky ako drogy, alkohol,...). Naopak ,naše myšlienky by nás mali viesť k tomu, aby sme boli zameraný na druhých a robili dobro druhým a tým oslavovali Boha.

Na tú druhú otázku, „Ako môžu niekomu ublížiť naše tajné myšlienky?“, už odpoveď z predchádzajúcich riadkov vaicmenej poznáme. Naše nezriadené myšlienky nám natoľko dokážu zahltiť myseľ a vôľu, že časom v určitých situáciách kedy sa pre ne naskytne ideálna príležitosť zrealizovať sa, naplno sa chytia šance a budeme sa sami na sebe čudovať, čo dokážeme(v tom horšom slova zmysle). Jednoducho takto funguje psychika človeka a takto fungujú aj reklamy. Neustálym pozeraním reklamy istej značky dokáže podvedome v človeku vzbudiť väčší záujem o kúpu pracieho prášku Práve tej firmy, lebo len oni predávajú prášok, ktorý vyperie tak, že to bude voňať ešte ďalšie 3 týždne. Veď práve to je jedným z hlavných úloh marketingu - ovplyvňovanie dopytu po tovaroch a službách.[4] Z toho vyplýva, že musíme si dávať ozaj pozor na to, čo si vpustíme „do svojej hlavy“. Pretože myšlienky a podvedomie dokážu vykonať neuveriteľne veľa zlého, ale na druhej strane má veľkú silu keď ich vedieme správnym smerom. Presne k tomuto nás volá celá Biblia – k čistote srdca a mysle.


4. Čo ak je myšlienka už tu?

Teraz keď sme sa rozhodli konať aj v tomto pokánie, prichádza na rad trefná otázka: „Čo ak je myšlienka už tu?“

Treba si uvedomiť, že Satan sa nesnažil, aby Eva neposlúchala Boha. Jednoducho ju priviedol k tomu, aby začala o tom premýšľať. Navrhol jej všetky výhody, ktoré by mala zvážiť.

Eva o nich uvažovala a potom sa pozrela na zakázané ovocie s novým záujmom. Vyzeralo dobre. Lenže ono vždy vyzeralo dobre. Ovocie sa nezmenilo. Len Evine myšlienky sa zmenili. Jeho stratégia fungovala vtedy a funguje tak isto účinne stále.

Jeho návrhy prichádzajú v rôznych baleniach. Po tom, čo takáto myšlienka k vám príde, hneď ju treba zamietnuť. Boh nás bude brať na zodpovednosť, len ak sa zapodievame nesprávnymi myšlienkami. On vie, že sa nemôžeme brániť takýmto myšlienkam, ale vyžaduje, aby sme ich zapudili len čo môžeme. Ako hovorí známe porekadlo: „Ak ti na hlave pristane vták, nemusíš mu dovoliť postaviť si na nej aj hniezdo“. Nik teda nemôže kontrolovať myšlienky, ktoré mu preblesknú hlavou. Môžeš len odmietnuť meditovať o nich. Ty môžeš rozhodnúť o čom chceš rozmýšľať!

Nemôžeme nikoho a nič viniť za naše myšlienky. Našou povinnosťou je, aby sme sa chránili okolností a príležitostí, ktoré nás vedú k takémuto zmýšľaniu. Jednoducho to je na nás. Biblia jasne hovorí, aby sme sa zlých myšlienok chránili. Proroci v Starom a Novom zákone prehovorili. Povedali nám, že Boh chce aby sme mali čisté srdcia, mysle i predstavy. Nečakajme teda na ďalšie posolstvá alebo zázraky, lebo ani neprídu: Ak nepočúvajú Mojžiša a Prorokov neuveria, ani keby niekto z mŕtvych vstal. (Lk16,31).

ZMÝŠĽAŤ podľa tela je smrť, kým ZMÝŠĽAŤ podľa ducha je život a pokoj. (Rim 8,6). ZMÝŠĽAJTE teda tak, ako zmýšľal Kristus Ježiš. (Flp 2,5)

Praktická pomoc:

  • cvič sa v zdržanlivosti a sebazapieraní(odopierame niečo od seba a tým viac sa učíme myslieť na dobro druhých okolo nás)

  • ak si v tom už zase po uši, choď sa vyspovedať a obnov si svoje predsavzatie

  • bojuj s Bibliou (tam je odpoveď na všetko) a uč sa tieto pravdy naspamäť. V ťažkých chvíľach ti to bude určite veľmi nápomocné – (konkrétne príklady v prílohe)

Vieš si predstaviť, že by si šiel nejaký vojak do boja bez zbrane alebo žeby si ju nechal zhrdzavieť? Hádam sa našli už aj takýto špecialisti, ale určite to nedopadlo s nimi najlepšie. Aj pre nás ako kresťanov je smiešne bojovať proti hriešnym myšlienkam bez jedinej zbrane, ktorú nám Boh dal.

Pavol v liste Efezanom nazýva Bibliu „meč Ducha“ (Ef 6,17). Biblia má moc, lebo živé je Božie slovo, účinné a ostrejšie ako každý dvojsečný meč; preniká až po oddelenie duše od ducha a kĺbov od špiku a rozsudzuje myšlienky a úmysly srdca. (Heb 4,12).

Celé Písmo je Bohom vnuknuté a užitočné na poúčanie, na usvedčovanie, na nápravu a na výchovu v spravodlivosti, aby bol Boží človek dokonalý a pripravený na každé dobré dielo.(2Tim 3,16-17). Sv. Písmo preniká naším zmätkom a polopravdami, ktoré v sebe máme. Tam je pravda. Nemusíme sa odvolávať na politických predstaviteľov (ktorí bez výčitiek svedomia legalizujú interrupciu, homosexualitu,...), ale na najvyššiu pravdu, ktorou je Boh.

  • neber svoje myšlienky na ľahkú váhu

Nemýľte sa: Boh sa vysmievať nedá. Čo človek zaseje, to bude aj žať. Lebo kto seje pre svoje telo, z tela bude žať porušenie. Ale kto seje pre ducha, z ducha bude žať večný život. (Gal 6,7-8)


Dajme si však veľký pozor na to, aby to celé nebolo len naše úsilie, lebo takto skoro skĺzneme do sklamania a frustrácie z toho, keď sa nám nebude dariť. Nad žiadostivými myšlienkami je veľmi ťažké zvíťaziť práve preto lebo nebojujeme proti tomu ako muž proti mužovi ale proti niečomu, čo je v nás dané ako pud a je to znásobované tým, že to diabol využíva proti nám. Je to nerovný boj, ale nie je už vopred prehratý. Nie sme otrokmi prírody a nie sme bytosti, ktoré sa riadia podľa pudov. Dokázal to Ježiš Kristus, ktorý prišiel medzi nás ľudí a dokázal zdolať diabla a jeho moc nad nami tým, že sa dokázal obetovať za nás, dokázal vzdorovať diablovým pokúšaniam. Dokázal obetovať za všetkých ľudí a za všetky hriechy, kedy boli kedy vykonané. Dokonca zomrel aj za ľudí, ktorí Ho vtedy bili, odsudzovali, smiali sa Mu a pribíjali na kríž. Tí všetci ľudia uverili diablovi a všetci mali podiel na Jeho smrti. Ale Ježiš vedel, že sme zaslepení a nevieme čo robíme.

Najvážnejšie morálne utrpenie, ktoré znáša Kristus, istotne spôsobilo úplné opustenie, v ktorom Ho nechávajú ľudia. Všetci utečú: iba Peter Ho z diaľky nasleduje a potom Ho zaprie. Ježiš, ktorý si v hĺbke zvykol, že mal stále pri sebe niekoho kto Ho podporoval, sa rýchlo nachádza obkolesený úplnou samotou. Táto samota je zväčšená tajomným opustením zo strany Boha, ktoré je vyjadrené výkrikom: „Bože môj, Bože môj, prečo si ma opustil?“ Toto Ježišovo nepredstaviteľné a pre nás obyčajných ľudí neznesiteľné utrpenie, temnoty, zúfalstvá, momenty opustenosti môžeme lepšie pochopiť, keď budeme vychádzať z utrpenia svätých, ktorí prežívali podobné opustenie od Boha ako Ježiš (napr. Sv. Terézia z Lisieux, Matka Tereza, ...). [5]

Tak prečo teda hrešiť viac, keď si uvedomíme, čo všetko stálo Ježiša naše hriešne zmýšľanie a z toho vyplývajúce činy?


5. Záver

Cieľom tohto stretka, je si uvedomiť ten veľký Boží dar, ktorou je predstavivosť a uvedomiť si aký veľký a dobrý je Boh, ktorý nás stvoril a dal nám možnosť byť s Ním. Máme skvelého Boha. Nijaký prípad nie je pre Neho ťažký. Neuzdravuje len chorých. On aj kriesi mŕtvych! To svedčí o tom, že nehľadá na nijaký ľahký spôsob, ako ukázať svoju moc. Dokázal to v mnohých situáciách, nie len pred dvoma tisíckami rokov, ale dokazuje to aj v súčasnosti. Dal nám Ducha Svätého, aby sme mali pomocníka na našej ceste.

Hovorím však: Žite duchovne a nebudete spĺňať žiadosti tela. Lebo telo si žiada, čo je proti duchu, a duch, čo je proti telu. Navzájom si odporujú, aby ste nerobili to, čo chcete. Ovocie Ducha je láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, láskavosť, dobrota, vernosť, miernosť, zdržanlivosť. Proti tomuto zákona niet. (Gal 5, 16-17, 22-23)

Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha. (Mt 5,8)

Príloha : [6]



9 Ako sa mladík na svojej ceste udrží čistým?
Tak, že bude zachovávať tvoje slová.

10 Celým svojím srdcom ťa vyhľadávam;
nedaj, aby som zablúdil od tvojich príkazov.

11 V srdci si uchovávam tvoje výroky
aby som proti tebe nezhrešil.

12 Pane, ty si velebený;
nauč ma svoje ustanovenia.

Žalm 119, 9-12



Nepravda: Je to moje telo a môžem si s ním robiť čo chcem

Pravda:

  • A neviete, že vaše telo je chrámom Ducha Svätého, ktorý je vo vás, ktorého máte od Boha, a že nepatríte sebe? Draho ste boli kúpení. Oslavujte teda Boha vo svojom tele. (1Kor 6,19-20)


Nepravda: Hriešne myšlienky nie sú žiaden problém

Pravda:

  • Či môže človek oheň vo svojom lone prenášať a nespáliť si odev?! (Prís 6,27)


Nepravda: Trocha hriešnych myšlienok nezaškodí

Pravda:

  • A zmýšľať podľa tela je smrť, kým zmýšľať podľa Ducha je život a pokoj. Veď zmýšľať podľa tela je nepriateľstvom voči Bohu, lebo sa nepodriaďuje Božiemu zákonu - a ani sa nemôže. A tak tí, čo žijú telesne, nemôžu sa páčiť Bohu. (Rim 8,6-8)

  • Nemýľte sa: Boh sa vysmievať nedá. Čo človek zaseje, to bude aj žať. Lebo kto seje pre svoje telo, z tela bude žať porušenie. Ale kto seje pre ducha, z ducha bude žať večný život. (Gal 6,7-8)

  • Ale oblečte si Pána Ježiša Krista; a o telo sa nestarajte podľa jeho žiadostí. (Rim 13,14)


Nepravda: Proti hriechu nie je potrebné podnikať žiadne radikálne kroky

Pravda:

  • Ak ťa zvádza na hriech tvoje pravé oko, vylúp ho a odhoď od seba, lebo je pre teba lepšie, ak zahynie jeden z tvojich údov, ako keby sa malo celé tvoje telo dostať do pekla. 30 A ak ťa zvádza na hriech tvoja pravá ruka, odtni ju a odhoď od seba, lebo je pre teba lepšie, ak zahynie jeden z tvojich údov, ako keby malo ísť celé tvoje telo do pekla. (Mt5,29-30)

  • Chráň sa mladíckych žiadostí a usiluj sa o spravodlivosť, vieru, lásku a pokoj s tými, čo z čistého srdca vzývajú Pána. (2Tim 2,22)


Nepravda: Bohu nebude malý kompromis vôbec vadiť

Pravda:

  • Umŕtvujte teda svoje pozemské údy: smilstvo, nečistotu, vášeň, zlú žiadostivosť a lakomstvo, čo je modloslužba! 6 Pre takéto veci prichádza Boží hnev na odbojných synov. (Kol 3,5-6)

  • Smilstvo a akákoľvek nečistota alebo lakomstvo nech sa ani len nespomenú medzi vami, ako sa patrí na svätých, ani mrzkosť ani hlúpe reči a neprístojné žarty, lebo to sa nesluší; radšej vzdávajte vďaky. (Ef 5,3)

Nepravda: Keď len nachvíľu dovolím myšlienkam aby som sa im potešil, nebude to mať na mňa žiaden vplyv. Ja som na to dosť silný

Pravda:

  • Žiadostivosť potom, keď počne, porodí hriech a keď je hriech dokonaný, splodí smrť. (Jak 1,15)


Nepravda: Boh mi odopiera samé dobré veci.

Pravda:

  • Jeden deň v tvojich nádvoriach je lepší než iných tisíce.
    Radšej chcem stáť na prahu domu svojho Boha
    ako prebývať v stanoch hriešnikov. Lebo Pán, Boh, je slnko a štít,
    milosť a slávu udeľuje Pán;neodoprie dobro tým,čo kráčajú v nevinnosti. Pane zástupov, blažený človek, čo sa spolieha na teba. (Ž 84,11-13)

  • Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha. (Mt 5,8)

  • Lebo Pán je spravodlivý a miluje spravodlivosť statoční uvidia jeho tvár. (Ž 11,7)

  • Kráľa v jeho kráse uzrú tvoje oči, uvidia rozsiahlu krajinu. (Iz 33,17)


Nepravda: Sám to nemám šancu dokázať

Pravda:

  • Ale keď to Ježiš počul, povedal mu: "Neboj sa, len ver a bude zachránená!" (Lk 8,50)




Ladislav Rydzyk


Spracované podľa kníh What’s on your mind od Merlina Carothersa, Not Even a Hint od Joshuu Harrisa

[1] Merlin Carothers - http://www.foundationofpraise.org/biography.html

[2] http://ii.fmph.uniba.sk/~filit/fvp/predstava.html

[3] Carothers, M.: What’s on your mind?. California, 1984. 23-24 s.

[4] http://ii.fmph.uniba.sk/~filit/fvm/marketing.html

[5] Carlo Maria Martini: Vyznania apoštola Pavla, Miláno 2003, str.105

[6] Joshua Harris: Not Even a Hint, Oregon, 2003, 95-98s.

1 komentár:

Anonymný povedal(a)...

Vdaka za zaujimavy blog